Accordil_MainPic ירושות וצוואות
Accordil_MainPic ירושות וצוואות
פנייה לייעוץ אישי  5 טעויות שכיחות בעריכת צוואה – שאתם לא תעשו!

  אדם עורך צוואה בחייו להסדרה וחלוקה כלכלית של רכושו בין יורשיו לאחר פטירתו, וכן למניעת סכסוכים עתידיים והנצחת רצונו פעמים רבות, ניתן לראות מצווים שעורכים את צוואותיהם בעצמם, ללא התייעצות עם עורכי דין מקצועיים בתחום הירושה בשל שיקולים שונים לרוב כלכליים.

  5 טעויות שכיחות בעריכת צוואה - שאתם לא תעשו!

  יוצא מכך, שצוואות עצמיות אלו רצופות טעויות החוזרות על עצמן שאת רובן לא ניתן להסדיר רק בדיעבד, מה שמביא לתוצאות של פסילת הצוואה העצמית כולה או חלקה, ובעצם, למצב בו רצונו האחרון של המצווה לא מקוים, כיצד ניתן למנוע טעויות אלו?

  "עצת "הזהב" למניעת טעויות – להתייעץ עם עורך דין

  אין מחלוקת, כי התייעצות עם עורך דין לענייני ירושה, יש בה כדי לחסוך ולמנוע את כל הטעויות שנעשות בצוואות מן הטעם הפשוט, שעורך דין מכיר את כל הדרישות המהותיות והטכניות שיהפכו את הצוואה לכשרה ולכזו אשר לא ניתן יהיה, בסבירות גבוהה, לבטלה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מה הן הטעויות שחוזרות על עצמן הכי הרבה בצוואות?

   טעויות טכניות שהופכות למהותיות

   • ניסוח לא ברור של הוראות הצוואה שלא ניתן להבין ממנו למה התכוון המצווה.
   • אין הסבר מפורט של נכסי העיזבון (פרטי זיהוי שלהם).
   • אין זיהוי מפורט וברור של היורשים עצמם; לא ברור מי מקבל מה ואיך.
   • סתירות בין הוראות הצוואה.

   חשוב להבין, כי לאחר פטירת המצווה, יעשו המתנגדים לצוואתו כל מה שביכולתם, יבחנו את הצוואה לפרטי פרטים ויעשו שימוש בכל עילת ביטול הקיימת בחוק הירושה (וקיימות לא מעט) בכדי למצוא טעויות בצוואה על מנת להבא לביטולה.

   אי צירוף חוות דעת רפואית שנערכה בסמוך לעריכת הצוואה – מסמך מהותי וחשוב שיכול להעיד על כשירותו של המצווה בעת שערך את הצוואה ויכולה למנוע הגשת התנגדויות לצוואה לאחר פטירת המוריש.

   הצוואה כוללת תניות לא חוקיות או לא מוסריות או בלתי אפשריות לביצוע (החוק עצמו קובע פסלות צוואה במקרים כאלה).

   כשלים בצוואות ספציפיות שדינם בטלות הצוואה

   • בצוואה בעדים – חסרה חתימה של עד אחד (מהותי בצוואה בעדים), או שעד אחד הינו קרוב משפחה ונהנה בצוואה.
   • בצוואה בכתב – המצווה לא ציין את התאריך בו חתם על הצוואה (דרישה מהותית בצוואה בכתב).

   מעורבות פסולה בתוכן הצוואה או בעריכתה – כמו למשל, מטפל שמאיים על המצווה; בת שמאיימת שלא תבוא לבקר את אימה המצווה; חוות דעת רפואית שניתנת על ידי קרוב משפחה שהוא גם נהנה בצוואה ועוד.

   מה יכולות להיות תוצאות טעויות אלה?

   בהנחה שהמדובר בטעויות טכניות פשוטות הניתנות לתיקון על ידי בית המשפט ומתוך רצונו הבסיסי של בית המשפט להביא לקיום צוואות ככתבן, ייעשה ניסיון לתקנן. במקרים בהם הטעויות יהיו מהותיות ולא ניתן יהיה להתחקות אחרי רצונו האמתי של המצווה – הצוואה תיפסל.

   טעויות נוספות אשר לא יביאו בהכרח לפסילת הצוואה

   ברור, כי אלו הן אינן הטעויות היחידות אלא השכיחות ביותר, אך קיימות טעויות נוספות שאמנם לא יביאו בהכרח לפסילת הצוואה, אך כן יהיה בהן לגרום לעימותים משפטיים להוצאות כספיות ליורשים.

   למשל, מצווה שלא יקבל ייעוץ נכון לשינוי שם מותבים בקופות פנסיה בהתאם לצוואה, יעמיד את יורשיו בפני מאבקים מול חברות הביטוח.

   או למשל, מצווה שלא לקח בחשבון שיקולים של מיסוי ועלויות קיום צוואתו, יביא את יורשיו להוצאת כספים שניתן היה להימנע ממנה, לו היה מקבל ייעוץ ראוי מלכתחילה.

   קיימות טעויות נוספות שאמנם לא יביאו בהכרח לפסילת הצוואה, אך כן יהיה בהן לגרום לעימותים משפטיים

   מדוע שמצווה ירצה לקחת סיכון ולערוך צוואה לבד?

   1. שיקולים כלכליים שפוטים – הניסיון לחסוך בעלויות עורך דין.
   2. שיקולי "אגו" וכבוד עצמי – מצווים רבים חשים שיכולים לעשות כן ללא עזרה חיצונית.
   3. שיקולים של היקף רכוש או מספר יורשים – טענת מצווים אשר מופיעה רבות בהקשר זה הינה "יש לי בסך הכל דירה ורכב, למה אני צריך עורך דין בשביל צוואה..".

   השיקולים רבים, הטעויות רבות, אך המסקנה היא אחת: על מנת להבטיח ככל שניתן כי הצוואה תקוים כלשונה וללא התערבות של בית המשפט או של גורמים זרים, רצוי וכדאי להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום בטרם עריכת הצוואה.

   אנחנו עושים מאמץ לדייק, לעדכן ולחדש את התוכן המופיע בפורטל ירושות וצוואות. יחד עם זאת מובהר, כי אין להסתמך על האמור באתר ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. העושה שימוש בתוכן לצרכיו, עושה כן על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 053-6218290 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף