פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  רחוב יגיע כפים 2,
  בית פיילוט, קומה 2
  תל אביב 677786

  טלפון: 053-6218290

  מידע חשוב נוסף

  עורך דין לענייני ירושה

  עורך דין לענייני ירושה מתמחה בכל הקשור לירושות ולצוואות, קרי הטיפול בעזבונו של אדם (רכושו, כספו והנדל"ן שלו) לאחר מותו ואף לפני כן. עורך דין לענייני ירושה מהווה סמכות בשאלות כמו כיצד לערוך צוואה, מה חשוב שיצוין בה, מי זכאי לרשת במקרים שבהם אין צוואה ועוד.

  עורך דין לענייני ירושה

  מתלבט אם לכתוב צוואה? רוצה לדעת האם אתה זכאי לרשת אדם? פנה לעורך דין לענייני ירושה

  כמעט כל אדם, בישראל ובכלל, זכאי במהלך חייו לרשת אדם מסוים – בין אם מדובר בהורהו, בבן זוגו או בכל אדם אחר שקבע בצוואתו שהוא מעוניין להוריש לאותו אדם חלק מעזבונו או את כולו. בנוסף, כל אדם, ביום מן הימים, ילך לעולמו, ועליו לדעת מה יעלה בגורלו של עזבונו, לאחר מותו.

  לכן, חשוב שכל אדם, במהלך חייו, ייעזר בשירותיו של עורך דין לענייני ירושה, שכן עקב נסיונו הרב יכול לדעת האם כדאי שאדם יערוך צוואה בטרם מותו או שאין צורך בכך, האם צוואה מסוימת מקפחת את אותו אדם, מתי אותו אדם זכאי לרשת אדם אחר שלא הותיר אחריו צוואה וכדומה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   ירושה וצוואה – מה ההבדל ביניהן?

   כאמור, עורך דין לענייני ירושה מתמחה בכל הקשור לירושות ולצוואות. כדי להבין מה למעשה פירוש הדבר, יש לחדד את ההבדל בין ירושה לבין צוואה.

   ירושה היא למעשה פעולת ההעברה של העיזבון של אדם לאחר מותו, ליורשיו על פי דין. יורשים על פי דין של אדם מחולקים לשלושה מעגלי קרבה:

   1. מעגל קרבה ראשון: בן/בת הזוג, הילדים ושאר הצאצאים (נכדים, נינים) שהותיר אחריו המוריש
   2. מעגל קרבה שני: ההורים, האחים והאחיות שהותיר אחריו המוריש
   3. מעגל קרבה שלישי: סביו וסבתותיו של המוריש והצאצאים שלהם (הדודים ובני הדודים של המוריש).

   אם למוריש קרובים ממעגל הקרבה הראשון, כל עזבונו מועבר אליהם לאחר מותו, אם אין למוריש קרובים כאלה – כל עזבונו מועבר לקרוביו ממעגל הקרבה השני, ואם אין למוריש גם קרובים כאלה – כל עזבונו מועבר לקרוביו ממעגל הקרבה השלישי. אם למוריש אין כל קרוב מכל מעגל קרבה, בסופו של דבר – עזבונו עובר למדינה.

   ואולם, ישנם מצבים שבהם היורשים על פי דין אינם מקבלים את עזבונו של המוריש לאחר מותו, או שהם מקבלים את העיזבון אך לא באופן שבו הדין קובע. מצבים אלה קורים כאשר אדם בטרם מותו עורך צוואה, בה הוא קובע מיהם האנשים שיקבלו את עזבונו לאחר שילך לעולמו. אין כל הכרח שאנשים אלה יהיו היורשים על פי דין של אותו אדם.

   עורך דין לענייני ירושה

   עורך דין לענייני ירושה יכול לאפשר את שינוי חלוקת העיזבון

   עיזבון יכול להיות מחולק באופן שונה ממה שנקבע, בין אם על פי דין ובין אם על פי צוואת המצווה. אחת הדרכים לכך נקראת "הסדר ירושה בין יורשים". מדובר בהסכם שמומלץ שייערך בכתב על ידי עורך דין לענייני ירושה. כל היורשים צריכים להסכים לחלוקה החדשה של העיזבון.

   עורך דין לענייני ירושה צריך להדגיש בפני היורשים ולהקפיד על כך שההסדר ניתן לביצוע לפני מתן צו הירושה או צו קיום הצוואה, קרי בטרם קבלת העיזבון. אם ההסדר מבוצע לאחר מכן, דינו כדינו של כל הסכם בין בעלי רכוש והוא לא פטור ממס.

    פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    הדרך השנייה לשינוי חלוקת העיזבון נקראת "הסתלקות יורש מהעיזבון". פירושה – ויתורו של יורש מסוים על קבלת כל חלקו בעיזבון, או חלק מחלקו. כדי לעשות כן, אותו יורש צריך להגיש לרשם לענייני ירושה או לבית המשפט, לפני חלוקת העיזבון, תצהיר ולציין בו את פרטי הזהות שלו, את שיעור ההסתלקות שלו וכן לציין לטובת מי הוא הסתלק. כדי שהתצהיר יהיה תקף, הוא חייב להיות כתוב וחתום על ידי עורך דין לענייני ירושה. כלומר, ללא עורך דין לענייני ירושה, יורש לא יכול להסתלק מעיזבון, גם אם הוא וכל יתר היורשים מעוניינים שיעשה כן.

    עורך דין לענייני ירושה יכול להוביל לפסילת צוואה בגין השפעה בלתי הוגנת

    עורך דין לענייני ירושה יכול שלא רק לגרום לשינוי חלוקת עיזבון, אלא גם לפסילה מוחלטת של צוואה, אם למשל, מוכח שהיא נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת. טענה להשפעה בלתי הוגנת יכולה להיטען על ידי כל אדם בעל זיקה כלשהי לצוואה. פירוש טענה זו הוא שהמצווה ערך את צוואתו כשהופעלו עליו איומים/לחצים כלשהם, הוא היה תחת רמייה וכדומה. כלומר, הצוואה לא משקפת את רצונו האמיתי של המצווה ולכן דינה להיפסל.

    כדי שתהיה אפשרות שהצוואה אכן תיפסל, על המתנגד (שלרוב הוא יורש שחש שקיבל בצוואה חלק קטן מהחלק שהגיע לו בפועל) להגיש התנגדות לקיום הצוואה, בטרם ניתן צו קיום הצוואה. במסגרת הגשת ההתנגדות, על המתנגד לצרף לבקשתו תצהיר מאומת בפני עורך דין לענייני ירושה התומך בעובדות ההתנגדות. ללא תצהיר זה, השאלה אם אכן לפסול את הצוואה או לא – כלל לא מגיעה לדיון.

    בנוסף, כדי שהצוואה אכן תיפסל, המתנגד צריך להוכיח שהמצווה לא היה עצמאי מבחינה מנטלית וגופנית כשערך את צוואתו, שבין המצווה לבין יורש אחר, שנהנה מחלק גדול יותר בעיזבון (להלן: "הנהנה"), התקיימו תנאי תלות וסיוע מקיף למדי, שבימיו האחרונים לא היה קשר בין המצווה לבין אנשים אחרים שאינם הנהנה, וכן שהנהנה היה מעורב למדי בעריכת הצוואה.

    עורך דין לענייני ירושה יודע, עקב נסיונו הרב, מה צריך המתנגד לעשות כדי להוכיח שארבעת התנאים הנ"ל מתקיימים, ובכך להוביל לפסילתה של הצוואה.

    מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני ירושה גם כשאין חובה כזו

    לא בכל מקרה הקשור לירושה או לצוואה, חובה להיעזר בעורך דין לענייני ירושה. אחת מהדוגמאות לכך היא צוואה בכתב יד. כשמה כן היא, מדובר בצוואה שנכתבת בכתב ידו של המצווה. כל אדם באשר הוא יכול לערוך צוואה שכזו, ללא תשלום כלשהו וללא צורך בעדים, ואף כאמור ללא צורך בעורך דין לענייני ירושה.

    בנוסף, אין כל איסור בחוק על שינוי כלשהו של צוואה בכתב יד. ואולם, מכיוון שצוואה בכתב יד ניתנת לניסוח באופן עצמאי לחלוטין – שינוי בה יכול שלא לתת מענה על השאלה מה המצווה רצה להביע לנוכח השינוי. לכן, מומלץ בכל זאת להיעזר בעורך דין לענייני ירושה, על מנת לערוך צוואה בנוכחות עדים, למען הבטחת מימוש רצונו של המצווה. דוגמא זו מלמדת שגם כשאין חובה להיעזר בעורך דין לענייני ירושה, חשוב מאוד, בכל זאת, לעשות כן.

    לסיכום, אל תוותרו על התייעצות עם עורך דין לענייני ירושה

    ראשית, כל אדם משמש במהלך חייו כמוריש, או לכל הפחות כיורש, וכדי לדעת האם כדאי שיערוך צוואה לפני מותו, האם ניתן לפסול צוואה מסוימת בטענה לקיפוח, באילו מקרים הוא זכאי לרשת אדם מסוים וכדומה, עליו להיעזר בעורך דין לענייני ירושה. ירושה היא העברת העיזבון של אדם, לאחר מותו, ליורשיו על פי דין, ממעגל קרבה ראשון, שני או שלישי, או למדינה. אם אדם עורך בחייו צוואה, לאחר מותו עזבונו עובר לאותם אנשים שקבע האדם בצוואתו. ואולם, בשני המקרים, יכול עורך דין לענייני ירושה לאפשר את שינוי חלוקת העיזבון, בין אם באמצעות הסדר ירושה בין יורשים ובין אם באמצעות הסתלקות יורש מהיעזבון.

    בנוסף לשינוי חלוקת העיזבון, יכול עורך דין לענייני ירושה להוביל לפסילה מוחלטת של צוואה, אם מוכח, למשל, שהיא נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת. המגיש בקשה להתנגדות לצוואה חייב לצרף לבקשתו תצהיר מאומת בפני עורך דין לענייני ירושה, וכן עליו להיעזר בעורך דין לענייני ירושה על מנת להגביר את הסיכויים לפסילת הצוואה.

    בנוסף, גם במקרים שבהם אין חובה להיעזר בעורך דין לענייני ירושה, מומלץ לעשות כן, למשל במקרים של צוואה בכתב יד.

    אנחנו עושים מאמץ לדייק, לעדכן ולחדש את התוכן המופיע בפורטל ירושות וצוואות. יחד עם זאת מובהר, כי אין להסתמך על האמור באתר ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. העושה שימוש בתוכן לצרכיו, עושה כן על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

    לייעוץ ראשוני חייג 053-6218290 (זמינות 24 שעות)
    פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

     מידע חשוב נוסף