Accordil_MainPic ירושות וצוואות
Accordil_MainPic ירושות וצוואות
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 053-6218290

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  התנגדות לירושה [המדריך המשפטי 2024]

  ירושה היא בדרך כלל עניין מסובך שכן היא מגיעה לאחר פטירה של אדם, ומותירה את עזבונו ורכושו, על פי רצונו עוד בחייו.

  התנגדות לירושה - המדריך המלא

  כנראה שאף אחד לא באמת רוצה להיכנס לתביעות והליכים משפטיים מורכבים, בטח לא כשמדובר בנושא רגיש כמו צוואה – אך לחלקינו אין את אפשרות הבחירה – אם גם אתם מרגישים שקופחתם, דעו שיש מה לעשות. ננסה להבין מה ואיך בדיוק מתנהלת התנגדות לירושה ונסייע בידכם לעמוד על זכויותיכם.

  תוכן עניינים

  ההתנגדות שמות רבים לה

  רגע לפני שנצלול לפרטים, עלינו להבין מספר דברים בסיסיים שיעזרו לנו בהמשך הדרך. ראשית, הליך ההתנגדות לירושה יכול להיקרא גם התנגדות לצוואה, התנגדות לקיום צוואה, או תביעה לשם ביטול צוואה על ידי בית משפט.

  מכיוון שאנחנו מתעסקים בהליך משפטי – לא נוכל לחמוק ממושגים ומונחים מגוונים ושונים, אך לא כל המושגים באים במטרה להקשות עלינו את החיים וההבנה, לחלקם יש סיבה ושוני קל, אז בואו ננסה לא להיבהל ולהסביר את הדברים בצורה שכולנו נבין.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   באילו מקרים ניתן להגיש התנגדות לצוואה

   עלינו להבין מה היא צוואה, זה חשוב מכיוון שלפעמים אנשים נוטים לייחס מתנות שניתנו לקראת סוף חייהם של אחרים – כחלק מירושה או צוואה. הנושא שבו אנו עוסקים במאמר זה הוא התנגדות לצוואה, ומתנה שניתנה על ידי אדם עוד בימי חייו – נחשבת מתנה לכל דבר, ועל כן במקרה שכזה נשקול להגיש תביעה לביטול מתנה, אך זהו כבר עניין אחר.

   בנוסף, במקרה שבו כבר הוגש הצו לקיום הצוואה –  ניתן לומר שהרכבת כבר יצאה מהתחנה, אך גם במקרה זה אפשר לנסות לדבר עם הקטר, ולהגיש בקשה לביטול צו קיום הצוואה, אך זהו גם כן – כבר נושא והליך אחר לגמרי.

   מי יכול להגיש התנגדות לצוואה

   על פי הדין, יכול להגיש התנגדות לצוואה, אדם שהוא מעוניין בדבר. המשמעות של מונח זה, היא מי שיש לו עניין בתוצאות ההליך. מעוניין בדבר יכול להיות כמובן יורש שהוזכר בבקשה, אך גם יורש פוטנציאלי שלא הוזכר בבקשה, אדם שאינו יורש בעצמו, אך חלוקת העיזבון תשפיע עליו, למשל שותף של יורש, נושה של המוריש וכו'.

   השלבים בהליך ההתנגדות

   אחרי שהבנו שאנו בזמן הנכון להגיש את ההתנגדות, ושאנו מעוניינים או נוגעים בדבר, ולאחר שגיבשנו את עמדתנו ואנו בטוחים ברצון שלנו להיכנס להליך, הגיע הזמן להבין אותו ולראות את השלבים הכרוכים בו:

   • ראשית, עלינו לוודא שהוגשה בקשה לקיום הצוואה לרשם הירושות – אחרת לא נוכל להגיש התנגדות לצוואה שלא הוגשה.
   • יש להגיש את כתב ההתנגדות לרשם הירושות, אותה יעביר הרשם לבית המשפט לענייני משפחה שבעיר מגוריו של הנפטר.
   • מבקש הצוואה יוגדר כתובע בתיק, ואילו מגיש ההתנגדות יוכר כנתבע בתיק.
   • בית המשפט יקבע זמן בו ידונו הצדדים, יחד עם עורכי דינם, על הפרטים השונים בתיק, רצונות שני הצדדים ונושאי המחלוקת.
   • לאחר מכן, יקבע על פי בית המשפט, זמן לדיונים בהם יתושאלו עדים משני הצדדים על נושאי המחלוקת המצויים ותוקף הצוואה.
   • בסיום שלב זה, יסוכמו הטענות על ידי עורכי הדין משני הצדדים.
   • לבסוף, בית המשפט יכריז על פסק הדין.

   זמן הגשת כתב ההתנגדות

   המועד בו יוגש כתב ההתנגדות לחלוקת העיזבון, הוא קריטי ויכול לשנות את אופי ההליך באופן משמעותי.

   את ההתנגדות לצו ירושה או לצו קיום צוואה ניתן להגיש החל מהיום בו הוגשה הבקשה ועד למועד אותו קבע הרשם לענייני ירושה, שלא יפחת מ-14 ימים מיום הגשת הבקשה. במרבית המקרים הרשם קובע פרק זמן של שבועיים, בו ניתן להגיש התנגדות.

   בניגוד לעבר אז הייתם צריכים לעקוב בעצמכם אחר הגשת בקשה לחלוקת עיזבון, בשנת 2024 פתח הרשם לענייני ירושה שירות חדש, שלאחר רישום אליו, תוכלו לקבל הודעה ישירות לטלפון הנייד שלכם או לכתובת המייל שתמסרו, שתתריע בפניכם אם הוגשה בקשה להתנגדות, וכך לדעת כמה זמן נותר לכם להגיש כתב התנגדות, כבר ברגע פרסום הבקשה.

   לאחר חלוף פרק הזמן של השבועיים, וכל עוד לא ניתן צו הירושה או צו קיום הצוואה, תוכל לבקש אורכה להגשת כתב ההתנגדות, בנימוק שמסביר את ההשתהות בהגשה. כך למשל תוכלו להסביר שקיבלתם את הבקשה באיחור, שאתם מתקשרים עם עורך דין לענייני ירושה מה שעיכב את ההגשה, שאתם ממתינים לחוות דעת, או כל סיבה אחרת המניחה את הדעת.

   אם צו חלוקת העיזבון כבר ניתן – לא תוכלו להגיש את כתב ההתנגדות, אלא תאלצו לפנות להליך של ביטול צו ירושה או ביטול צו קיום צוואה. הליך זה הוא מורכב יותר, והוא יתאפשר רק בנסיבות חריגות, לכן מומלץ בתוקף להגיש את ההתנגדות במועדים שהקציב הרשם, ולא להשתהות שלא לצורך.

   רק תתנו לי עילה

   על מנת שבקשת ההתנגדות לירושה תתקבל ותחזיק מים, הסיבות שבגינן נגיש את ההתנגדות חייבות להיות מצודקות, וכאלה שיעמדו בבית המשפט כעילות משפטיות מוצדקות. כמובן, שעילות משפטיות אלה הן מעין רשימה סגורה של סיבות שבגינן ורק בגינן נוכל לזכות בתביעת ההתנגדות, אך יש פרצות, וטענות יצירתיות ומודרניות שונות, לסיבות נוספות שבעטיין ניתן יהיה להגיש כתב התנגדות.

   הסיבות המוכרות והסטנדרטיות רבות, הנה כמה מהעיקריות שבהן:

   • צוואה שנעשתה בכפייה או סחיטה
   • מסירה של זכות כתיבת הצוואה לאחר (חייבת להיות מעשה אישי)
   • צוואה שנעשתה באונס או תחת איומים
   • אי כשרות כללית או בעת כתיבת הצוואה
   • צוואה המוגדרת כפגומה
   • התערבות בעריכת הצוואה
   • טעות בכתיבה
   • צוואה שנעשתה בזיוף או במרמה
   • תחרות בלתי הוגנת בין יורשים או זוכים
   • אדם הפסול לרשת

   ועוד…

   התנגדות לירושה לא אחת תעלה במצב של אי כשירות בעת כתיבת הצוואה

   אל תנסו את זה לבד בבית

   אם אתם מרגישים שהצדק נגזל מכם, והצוואה לא עושה אתכם חסד של ממש, עליכם לעשות מעשה בלי פחד, ולהילחם על צדקתכם בבטחה.

   אך כניסה להליך כזה מחייבת חוסן נפשי וסבלנות, הליכים אלה אינם קצרים ונוטים להיגרר לפרקי זמן ממושכים. מעבר להצטיידות בסבלנות יש דבר נוסף שעליכם להצטייד בו, והוא בגדר חובה – עורך דין ירושה. ההמלצה הגורפת היא לפנות לפחות לייעוץ, למישהו שמבין את החוקים בנושא לאורך ולרוחב, וידע להדריך אתכם לבצע את הצעדים הנכונים.

   הדרך הנכונה להתנגדות לצוואה

   לא פעם, נושאים אלו מלווים באמוציות משפחתיות וכעסים הדדיים בין מקורבי המנוח, לא חסרים מקרים בהם ניסיונות גישור בין המקורבים עלו בתוהו ואף החריפו את הסכסוך.

   הדרך הנכונה להגיש התנגדות כזאת תלויה קודם כל בכם ובביטחון צדקתכם. שנית, קחו אוויר ועשו זאת בקור רוח – אל תרוצו להגיש את כתב ההתנגדות לפני שתתייעצו עם עורך דין מומחה בתחום, ולפני גיבוש תכנית אסטרטגית ונכונה המתוכננת קדימה להליך כולו, ומתמקדת בנקודות הרלוונטיות ובסיכויים הטובים ביותר שלכם, להחזיר או לקבל את ששלכם על פי אמות המוסר הצודקות.

   מהם המסמכים שיש לצרף להתנגדות למתן צו ירושה?

   המסמכים שיש לצרף להתנגדות למתן צו ירושה הם:

   • אישור על כך ששולמה אגרה (לא ניתן להגיש התנגדות למתן צו ירושה מבלי לשלם אגרה, אלא אם אתם פטורים מתשלומה. למשל במקרים שהמנוח נהרג מפעולות איבה, בעת שירותו הצבאי וכו')
   • כל מסמך אשר תומך בהתנגדות למתן צו הירושה
   • תצהיר לתמיכה בעובדות הנטענות באשר להתנגדות למתן צו הירושה
   • ייפוי כוח (במידה שעורך דין מייצג את המתנגד למתן צו הירושה בהליך).

   נוסף על כך, המתנגד למתן צו הירושה צריך לציין בהתנגדות את שמו ואת מספר תעודת הזהות שלו, את שמות שאר היורשים ומספרי תעודות הזהות שלהם, את שמו של המוריש, וכמובן להסביר מדוע הוא מתנגד למתן צו הירושה.

   האם חייבים להיעזר בעורך דין לירושה כדי להגיש התנגדות לצו ירושה?

   התשובה לכך שלילית. אין כל חובה להיעזר בעורך דין לירושה כדי להגיש התנגדות לצו ירושה. ואולם, מכיוון שקיימת אפשרות שהרשם לענייני ירושה יעביר את ההתנגדות לבית המשפט, סיוע בעורך דין לירושה היא פעולה מומלצת. עורך דין לענייני ירושה יכול להגיש ערעור על פסק הדין שנתן בית המשפט לענייני משפחה בעניין הירושה (הוא יכול לעשות כן עד שעוברים 45 ימים מהיום שבו פסק הדין הגיע לידיו, או לידי המתנגד עצמו).

   כמו כן, מומלץ לבחור עורך דין שירושה היא תחום התמחותו העיקרי. הסיבה לכך היא שאם הוא מתמחה בתחומים נוספים, הידע שלו בתחום הירושה אינו רחב מספיק. כמו כן, כשמדובר בענייני ירושה, ובכלל בענייני משפחה, לעתים קרובות צריך הלקוח לשתף את עורך דינו בעניינים פרטיים ומשפחתיים שלא תמיד נוח לדבר עליהם.

   לכן, מלבד זאת שמומלץ לבחור עורך דין המתמחה רק בדיני ירושה, חשוב שתהיה אווירה נינוחה ותקשורת טובה בין עורך הדין לבין הלקוח. בכל הליך של התנגדות לצו ירושה המלווה על ידי עורך דין, יש לצרף להתנגדות ייפוי כוח.

   מה יכיל כתב התנגדות לירושה?

   כתב התנגדות לירושה יכיל:

   • את שם המוריש
   • את שם המתנגד ואת מספר תעודת הזהות שלו
   • את שמות יתר היורשים ואת מספרי תעודות הזהות שלהם
   • את הנימוקים להתנגדות לצו הירושה
   • מסמכים אשר תומכים בהתנגדות לצו הירושה
   • תצהיר לתמיכה בעובדות הנטענות באשר להתנגדות
   • אם המתנגד לצו הירושה מיוצג בהליך על ידי עורך דין – ייפוי כוח
   • אישור על כך ששולמה אגרה.

   נכון לשנת 2024, גובה האגרה שיש לשלם לשם הגשת כתב התנגדות לירושה הוא 1,075 ₪.

   ישנן 3 דרכים לשלם את האגרה:

   • בכרטיס אשראי בעמדות תשלום אוטומטיות שנמצאות בעמדות קבלת הקהל של הרשם לענייני ירושה
   • בבנק הדואר, באמצעות שוברים אשר ניתן לקבל באותן העמדות
   • בתשלום מקוון, באמצעות שירות התשלומים הממשלתי.

   אנחנו עושים מאמץ לדייק, לעדכן ולחדש את התוכן המופיע בפורטל ירושות וצוואות – Accordil. יחד עם זאת מובהר, כי אין להסתמך על האמור באתר ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. העושה שימוש בתוכן לצרכיו, עושה כן על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 053-6218290 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף