Accordil_MainPic ירושות וצוואות
Accordil_MainPic ירושות וצוואות
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 053-6218290

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  הסתרת צוואה – 7 דברים שלא ידעתם

  הסתרת צוואה? דע לך שעברת על החוק. מלבד חוסר המוסריות הטמון בהסתרת רצונו האחרון של המנוח שנתן בך את אמונו, הסתרת צוואה היא גם עבירה פלילית, שבנוסף יכולה גם לעלות לך בזכות הירושה.

  מה הדין הפלילי על הסתרת צוואה? האם ניתן להטיל חיוב כספי על מי שהסתיר צוואה? האם מסתיר צוואה יאבד את זכותו לרשת? והאם חייבים למסור צוואה גם כשמתנגדים לקיים אותה? לפניכם 7 דברים שלא ידעתם על הסתרת צוואה.

  תוכן עניינים

  1# חייבים למסור צוואה של אדם שנפטר לרשם הירושה

  סעיף 75 לחוק הירושה קובע שברגע שנודע לאדם שיש בידיו צוואה, על מותו של המצווה, עליו למסור אותו למסור אותה לרשם הירושה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   עליכם לדעת שמסירת הצוואה לרשם היא מידית מרגע גילוי הצוואה או מותו של המצווה, והיא אינה מהווה בקשה לצו קיום צוואה.

   לכן, גם אדם שמתכוון להתנגד לקיום הצוואה, חייב להגיש מיד עם מות המצווה, את הצוואה שיש בידו, לרשם לענייני ירושה. לאחר שהרשם לענייני ירושה יפעל לקיים את הצוואה, מוסר הצוואה, יכול להגיש התנגדות לקיום הצוואה.

   2# הסתרת צוואה היא עבירה פלילית

   החוק הפלילי קובע 5 שנות מאסר למי שמסתיר צוואה בכוונה להונות, למשל במטרה לקבל חלק גדול יותר בירושה.

   בנוסף חוק הירושה קובע כי הסתרת צוואה, לרבות אי מסירתה לרשם לענייני ירושה, לאחר שנודע לאדם על מות המצווה, או לאחר שצוואת המצווה המנוח התגלתה בפניו, היא עבירה שדינה מאסר שלושה חודשים או קנס.

   3# הרשעה בהסתרת צוואה שוללת את זכות היורש לרשת

   יורש שהורשע בכך שהסתיר צוואה, לא זכאי לרשת את המצווה. זכות הירושה של היורש שהסתיר צוואה נשללת גם אם הוא זוכה על פי צוואה, וגם אם נקבע שהצוואה לא תקפה, והוא נמנה עם היורשים על פי דין.

   4# גם זיוף צוואה היא עבירה פלילית ששוללת את הזכות לרשת

   גם זיוף, שינוי או הסתרה של חלקים בצוואה, מקימים עבירה פלילית, שדינה בין שנה לחמש שנות מאסר, והרשעה בה, שוללת את הזכות של המורשע לרשת.

   יתרה מכך, יתכן שתישלל הזכות לרשת גם מיורש שהשתמש בצוואה מזויפת, מבלי שהורשע. כיום אין הלכה מחייבת בעניין, ופסיקת בית המשפט אינן אחידות, כך שיתכן שיורש שהשתמש בצוואה מזויפת, יפסל מלרשת, גם מבלי שהורשע בפלילים.

   5# הסתרת צוואה יכולה לגרור הוצאות משפט עונשיות

   בנוסף לקנס בהליך הפלילי כנגד מי שהסתיר צוואה, בית המשפט מוסמך לפסוק גם הוצאות משפט גבוהות, בסך של עשרות אלפי שקלים, למי שהסתיר צוואה, ובכך גרם להתארכות ההליך המשפטי.

   בית המשפט רשאי לפסוק הוצאות משפט כנגד הצד שהפסיד בהליך, ולטובת הצד שניצח. בית המשפט יפסוק הוצאות משפט הכרחיות ומידתיות, אך הוא יכול להתחשב גם באופן שבו ניהלו הצדדים את ההליך, ולקחת בחשבון את העובדה שיורש הסתיר צוואה.

   בנוסף רשאי בית המשפט, אם הוא סבר שצד האריך את ההליך ללא צידוק, למשל על ידי הסתרת הצוואה, גם לפסוק כנגד מי שהסתיר או העלים צוואה, הוצאות עונשיות לטובת אוצר המדינה ו/או לטובת הצד שכנגד, ללא קשר לתוצאות המשפט.

   6# הסתרת צוואה אינה משתלמת

   גם אם נפלו עיניכם, ברגע שראיתם את הצוואה, עם כל הצער והכאב שבצוואה שאינה עונה על הציפיות שלכם, הסתרת הצוואה אינה משתלמת. הסיכון הוא מיותר, ועלול לעלות לכם בחלקכם בירושה, ובהתמודדות עם הדין הפלילי.

   גם אם תמסרו את הצוואה, אין זה אומר שאתם מבקשים לקיים אותה, אלא רק ממלאים את חובתכם כחוק למסור אותה. מרגע שתוגש בקשה לצו קיום צוואה, תוכלו להגיש ההתנגדות לצוואה. כך למשל אם הופתעתם לגלות שנושלתם מהירושה לטובת המטפל הסיעודי, אולי תוכלו להתנגד לצוואה בטענות של השפעה בלתי הוגנת, מעורבות בעריכת הצוואה, או אי כשירות של המנוח.

   לאחר שתגישו את ההתנגדות לצוואה, בית המשפט יקיים דיון ענייני בהתנגדות שלכם, ובטענות הצד השני, שבסופן, אולי תזכו לבטל את הצוואה כחוק, ואפילו לקבל את החלק המגיע לכם בירושה.

   7# הפקדת צוואה על ידי מצווה תמנע הסתרת צוואה

   חוק הירושה מחייב להפקיד צוואה רק במקרים של צוואה בעל פה, המבוססת על העיקרון הלקוח מהמשפט העברי של מתנת שכיב מרע. כאשר מדובר בצוואה בעל פה, זיכרון הדברים שנרשם על ידי העדים, יופקד אצל הרשם בסמוך לכתיבתו.

   בכל יתר צורות עריכת הצוואה, בכתב, בעדים או בפני רשות, המצווה לא חייב להפקיד את הצוואה. יחד עם זאת, הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה, תגן על המצווה מפני יורשים שמסתירים את הצוואה, ותמנע גם מצבים בהם הצוואה תאבד, והיורשים כלל לא יהיו מודעים אליה.

   חסכו ליורשים שלכם את ההתחבטות האם יש צוואה, היכן נמצאת הצוואה, את החשדות זה בזה שאולי אחד מהם מסתיר צוואה, ואת הפיתוי המסוכן שבהסתרת צוואה, והבטיחו את גילוי הצוואה שלכם, באמצעות הפקדתה אצל הרשם לענייני ירושה.

   אנחנו עושים מאמץ לדייק, לעדכן ולחדש את התוכן המופיע בפורטל ירושות וצוואות – Accordil. יחד עם זאת מובהר, כי אין להסתמך על האמור באתר ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. העושה שימוש בתוכן לצרכיו, עושה כן על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 053-6218290 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף